Koji su plusevi i minusi ovogodišnjeg kompaktnog Samsung pametnog telefona iz S serije, te da li se isplati kupiti ovogodišnji Galaxy S23, saznajte u narednoj recenziji koja slijedi.
Iako se ne razlikuje mnogo od prošlogodišnjeg Galaxy S22 modela u pogledu onoga što nudi, Samsung Galaxy S23 ipak ostaje odličan kompaktan izbor bez mnogo kompromisa, pametni telefon vrhunskih performansi, više opcija kamere i vrlo dobrog trajanja baterije.
Dizajn i izgled uređaja
Za razliku od Galaxy S21 i Galaxy S22 uređaja, Galaxy S23 dolazi sa donekle osvježenim dizajnom, što ga čini sličnim drugim modernim pametnim telefonima, poput iPhonea 14 Pro.
Promijenjen je izgled i dizajn kamera, što će biti jasno svakom korisniku koji je koristio Galaxy S22 ili S21. Neravnine nisu tako velike kao što se vidi na iPhoneu, ali nisu ni potpuno neupadljive.
Bez obzira na to, Galaxy S23 je vrlo moderan, lijepo dizajniran pametni telefon koji bi trebao privući minimaliste.
Dizajnom veoma podsjeća na njegovu veću i moćniju braću, odnosno na modele Galaxy S23 Plus i Galaxy S23 Ultra, što je po mom mišljenju plus.
Samsung je implementirao Gorilla Glass Victus 2 na Galaxy S23, kako na prednjoj tako i na zadnjoj strani uređaja, dok je sjajni metalni okvir zapravo Samsung Armor Aluminium.
S23 također ima IP68 certifikat, što znači da je prilično otporan na prašinu i vodu. Uređaj bi trebao biti prilično izdržljiv, ali naravno ne bi škodilo da na ekran stavite kaljeno staklo i sam pametni telefon “nosite” u maski. “Višak” zaštite ne boli glavu.
Osim jednostavnog, minimalističkog dizajna, Samsung Galaxy S23 se može pohvaliti i zaobljenim uglovima i blago zakrivljenim ivicama, što uređaj pomalo podsjeća na dizajn iPhonea 11.
Međutim, prednji ekran je ravan, dok je prostor oko i iznad a ispod je ekran vrlo mali.što je naravno odlično i što je suprotno od onoga što smo vidjeli na iPhoneu 11, kada već upoređujemo dizajn Galaxy S23 i Appleovog uređaja iz 2019. godine.
Uređaj je veoma lagan. Sa težinom od 168 grama, Galaxy S23 će dobro stati u svaku ruku, čak i onu sa manjim dlanovima.
Osim toga, zahvaljujući svom dizajnu, svako dugme na uređaju, od tastera za pojačavanje i smanjivanje jačine zvuka do dugmeta za uključivanje, lako je dostupno.
Naravno, to je najviše zbog činjenice da se radi o, po današnjim standardima, veoma kompaktnom pametnom telefonu, sa veličinom ekrana od 6,1 inča.
Kvalitet prikaza ekrana i slike
Jedna od najvećih prednosti Samsungovih pametnih telefona od davnina su svakako njegovi ekrani. Isto je i ove godine, kada je južnokorejski proizvođač odlučio da na svoje modele Galaxy S23 implementira najbolje od najboljih u pogledu ekrana pametnih telefona, počevši od ovog modela koji trenutno razmatram.
Galaxy S23 dolazi sa 6,1-inčnim Dynamic AMOLED dvostrukim ekranom. Ekran se može pohvaliti Full HD+ rezolucijom, kao i podesivom brzinom osvježavanja ekrana od 120Hz.
Rezolucija je 2340 x 1080 piksela, što znači 425 piksela po inču (ppi). Takođe treba napomenuti da su ekrani na S23 i S23 Plus potpuno ravni, za razliku od S23 Ultra koji je zakrivljen po ivicama.
Ja lično preferiram dizajn ravnog ekrana, iz više razloga, iako neki tvrde da je zakrivljeni ekran bolji jer se bolje prilagođava oku korisnika.
Napolju, na otvorenom, posebno ako je uređaj izložen jakoj sunčevoj svjetlosti ili općenito jakom izvoru svjetlosti, maksimalna svjetlina je ograničena na 1750 nita, što je isto kao kod modela S23 Plus i S23 Ultra, što je plus za standard S23 model.
Možda nije tako svijetao kao Apple-ov iPhone 14 Pro serije, koji ima 2.000 nita svjetline na otvorenom, ali je i dalje vrlo upotrebljiv, čak i kada je izložen jakom svjetlu. Od trenutka kada sam uključio Galaxy S23, bio sam impresioniran njegovim ekranom.
Ovo nije ništa neobično, jer je za mene kao korisnika kvalitet ekrana pametnog telefona jedan od najvažnijih segmenata pri analizi pametnog telefona.
Ekran će prikazati sve boje na izuzetno bogat način; crnci su pravi crni, a ne isprani kao što imamo prilike vidjeti na LCD-ima, što znači da su duboki. Ostale boje su zasićene, na klasičan “samsungov” način, ali i oštre; sve je kao što smo već navikli kod Samsungovih vodećih modela.
Podesiva brzina osvježavanja od 120 Hz dodatno doprinosi fluidnosti korištenja uređaja, što je također veliki plus. Bez obzira na vrstu multimedijalnog sadržaja u kojem planirate da uživate dok koristite Galaxy S23, uređaj će sve prikazati na odličan način, iako se boje nekome mogu činiti prezasićene.
Ne smeta mi, ali jedan od razloga zašto je tako možda leži u činjenici da sam godinama koristio Samsung pametne telefone, pa sam se već navikao na to.
Performanse i softverske mogućnosti
Samsungov Galaxy S23 pokreće najnoviji i najbolji Qualcommov sistem-na-čipu: Snapdragon 8 Gen 2. Ali nije sasvim identičan SoC onima koje ćete naći na drugim “premium” Android telefonima od ove godine, kao npr. OnePlus 11 modele. Samsung želi da znate da je ovaj Snapdragon 8 Gen 2 posebno dizajniran za njegove Galaxy pametne telefone S-klase.
U čemu se tačno ovaj SoC razlikuje od ostalih SoC-a istog imena? Samsung i Qualcomm su radili zajedno kako bi ovoj konkretnoj verziji Snapdragon 8 Gen 2 dali veću brzinu obrade, kao i veću softversku efikasnost za obradu slika. Zbog svega ovoga, Samsungova verzija Snapdragona 8 Gen 2 bi trebala biti brža od istih procesora koji se nalaze u drugim vodećim pametnim telefonima.
Galaxy S23 dolazi sa opcijama skladištenja od 128 GB ili 256 GB, zajedno sa 8 GB RAM-a. Ono što je škakljivo je to što S23 i dalje počinje sa samo 128GB, dok S23 Plus i S23 Ultra počinju sa 256GB, dok Ultra dolazi čak sa 12GB RAM-a u 512GB i 1TB interne memorije. Ipak, vjerujem da bi za veliku većinu korisnika 128 i 256 GB trebalo biti sasvim dovoljno memorije za pohranu podataka. Performanse su prilično dobre; uređaj se gotovo ne zagrijava pri pokretanju zahtjevnih aplikacija, kao što je Diablo: Immortal, koji je radio bez problema na maksimalnim detaljima.
Samsung je isporučio Galaxy S23 sa Androidom 13 i sopstvenim prilagođenim One UI 5.1 korisničkim interfejsom.
Što se tiče mogućnosti ažuriranja, Samsung obećava četiri glavna ažuriranja za Android verzije, kao i pet godina redovnih sigurnosnih ažuriranja za svaki od modela Galaxy S23 (standardni, Plus i Ultra).
To znači da će S23 čak dobiti i Android 17, koji je sam po sebi prilično impresivan, kao i sigurnosne zakrpe za sve ranjivosti do 2028. godine.
Kvalitet kamere
Uprkos tome što je standardni model, Galaxy S23 dolazi opremljen sistemom kamera sa tri sočiva. Imamo glavnu kameru od 50MP sa optičkom stabilizacijom slike (OIS) i otvorom blende f/1.8, ultraširoku kameru od 12MP sa otvorom blende f/2.2 i telefoto kameru od 10MP sa OIS i f/2.4 otvorom blende.
Selfi kamera je OK senzor od 12 MP sa autofokusom od dva piksela i otvorom blende f/2.2.
Glavni fokus ove godine bio je na Samsungovom Galaxy S23 Ultra i njegovom sočivu od 200 MP. Iako je Samsung trebao staviti staru kameru od 108 MP iz S22 Ultra u S23 i S23 Plus, S23 će i dalje praviti prilično dobre fotografije, ako se sve uzme u obzir.
Zahvaljujući Snapdragon 8 Gen 2 čipu, fotografija će biti snimljena odmah, odmah nakon što pritisnete okidač, a rezultat će biti fotografije pune detalja, prikazane kroz žive i vrlo jasne boje.
Fotografije koje planirate snimiti u portretnom načinu izgledat će jako dobro, uključujući i selfije.
Primjer fotografija snimljenih sa Samsung Galaxy S23:
Dodajmo tome i prilično dobru implementaciju bokeh efekta koji stvara ovaj pametni telefon, čak i na običnim fotografijama sa glavnom kamerom.
Fotografije u noćnom režimu su takođe prilično dobre, jer Galaxy S23 radi prilično dobar posao da osvetli stvari kada vam je to potrebno, tako da ima mnogo manje zrnastih i jasnijih fotografija.
Telefoto sočivo na Galaxy S23 može omogućiti trostruki optički, kao i do 30x digitalni zum. Iako zumiranje do 30x zvuči odlično, odlično je samo na papiru; već nakon 10 zumiranja fotografije će vidljivo izgubiti kvalitet.
Samsung Galaxy S23 – trajanje baterije i poslednja reč
Samsung Galaxy S23 dolazi sa baterijom od 3.900 mAh, što je 200 mAh više od Galaxy S22. U kutiji ćete pronaći USB-C na USB-C kabl za punjenje, ali Samsung je odlučio da više ne uključuje adapter u kutiju, tako da ćete morati ili koristiti onaj koji već imate ili kupiti novi .
Dok S23 Plus i S23 Ultra podržavaju brzo punjenje do 45W, osnovni S23 podržava brze brzine punjenja do 25W, tako da bi se uređaj trebao napuniti od 0 do 50% za oko 31 minut. Baterija bi trebala izdržati 22-24 sata sa jednim punjenjem uz redovno korištenje, što uključuje pregledavanje internet sadržaja, slanje poruka putem društvenih mreža, gledanje videa tu i tamo i povremeno igranje igrica, što je jako dobro.
Samsung je ove godine odlučio da mnoge stvari implementira na svoj standardni Galaxy S23 model, što će svakako doprinijeti boljoj prodaji ovog uređaja.
Izgled i dizajn, ekran i kvalitet slike, SoC i kvaliteta njegovih kamera, te dugogodišnja ažuriranja uređaja, sve su to razlozi zašto biste trebali kupiti Galaxy S23.
Za nešto više od 1.000 evra dobićete sveukupno veoma dobar pametni telefon, koji je, osim što dolazi sa ažuriranim hardverom i softverom, i kompaktan.
Oni koji žele da probaju najbolje od najboljeg što Samsung nudi ove godine, a i dalje žele da budu jeftiniji, trebalo bi da pogledaju Galaxy S23.
Samsung Galaxy S23 specifikacije
Dijagonala ekrana: | 15,49 cm (6,1″) |
Rezolucija ekrana: | 2400×1080 px |
AMOLED tehnologija: | To |
Brzina osvježavanja ekrana | 120 Hz |
Operativni sistem: | Android |
procesor: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 8 jezgara |
Radna memorija/RAM: | 8 GB |
Interna memorija / ROM: | 256 GB |
Kapacitet baterije: | 3,900 mAh |
Bežično punjenje: | To |
Dual Sim: | Da (nano+eSIM) |
Utor za memorijsku karticu: | Ne |
Senzor otiska prsta: | To |
Brzo punjenje: | To |
Stepen zaštite: | IP68 |
Kamera i kamera: | To |
Rezolucija kamere | Stražnji – 50 + 12 + 10 Mpx / prednji – 12 Mpx |
Vrsta telefona: | Pametno, na dodir |
Boja: | crna (fantomska crna) |
Dimenzije (V x Š x D): | 146,3 × 70,9 × 7,6 mm |
misa: | 168 g |
Mrežna podrška: | 5G, 5G/LTE, 3G, 2G |
WiFi veza: | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
Bluetooth: | Da, 5.3 |
Navigacijski sistem: | GPS, AGPS, Glonass, Galileo |
NFC: | To |
USB-C port: | To |
Cijena: | oko 1.000 evra |
Prednosti uređaja:
- Elegantan, lijep i kompaktan dizajn
- Udoban za korištenje jednom rukom
- Odlične performanse
- Pouzdane i svestrane kamere pružiće odličan kvalitet fotografija
- Odlično trajanje baterije
- Pet godina garantovanih ažuriranja za Android platformu
Nedostaci uređaja:
- Njegove karakteristike su veoma slične Galaxy S22
- Omogućava brzo punjenje samo do 25 W
Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 1.039 eura ili 7.828 kuna
Preporuka
- Gmail prečice na tastaturi koje bi svaki korisnik trebao znati!
- Režim „Efikasnost“ u Windows 11, šta je to i kako ga koristiti?
- On line upoznavanje: Kako pronaći ljubav preko internet?
- RECENZIJA Šta je Neobux i kako zaraditi na njemu
- Prodaja kozmetike online – Ideja za uspešan biznis
- Ideje za biznis koje su se dokazale u BiH
- Honorarni Posao od kuće (Online)